POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Czy alkoholizm jest dziedziczny?

Alkoholizm jest chorobą pierwotną, która stanowi podłoże do powstawania wielu innych chorób. Nieleczony nieuchronnie prowadzi do wyniszczenia całego organizmu, a następnie do śmierci. Skąd jednak bierze się sam alkoholizm? Czym jest spowodowany? Dlaczego dotyka właśnie te, a nie inne osoby?

Osoby, które mają w rodzinie alkoholika, często zastanawiają się, czy alkoholizm jest dziedziczny? Czy oni również podzielą ten los? Czy to już pewne, że i u nich rozwinie się problem alkoholowy? Przyczyn alkoholizmu może być wiele, więc trudno jednoznacznie wskazać, jakie są jego przyczyny. Najczęściej jednak wymienia się czynniki genetyczne, psychologiczne, pedagogiczne i socjologiczne. Duże znaczenie ma nasze otoczenie i środowisko, w którym żyjemy oraz to, czy występują predyspozycje genetyczne. Zatem, czy alkoholizm jest dziedziczny?

Czy alkoholizm przekazywany jest z pokolenia na pokolenie? – Podłoże genetyczne alkoholizmu

Od dawna można zaobserwować, że w niektórych rodzinach alkoholizm pojawia się znacznie częściej, niż w innych. Genogramy rysowane przez alkoholików podczas sesji terapeutycznych również ukazują, że problem alkoholowy występuje w rodzinie cyklicznie w każdym pokoleniu. Schemat powiela zazwyczaj dziadek, wujek, ojciec, a następnie ich synowie. Alkoholizm przechodzi zwykle z ojca na syna, a córki alkoholików mają tendencje do wiązania się z mężczyznami o podobnych skłonnościach. Czy alkoholizm jest więc dziedziczny? Co decyduje o rozwoju uzależnienia – my czy nasze geny?

Od dawna próbujemy znaleźć jednoznaczne odpowiedzi na wiele podobnych pytań, lecz badania, skupiają się już raczej na tym, jakie dokładnie czynniki i predyspozycje przekazujemy z pokolenia na pokolenie. Nad tym, czy alkoholizm jest dziedziczny, nikt się już się raczej nie zastanawia... Specjaliści od dawna wskazują, że rodzinne predyspozycje do alkoholizmu nie wynikają wyłącznie z wpływu środowiska, lecz głównie z informacji genowej zapisanej w organizmie. Badania naukowe również wykazały, że poza otoczeniem i środowiskiem bardzo duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne.

Jest wiele genów, które mogą pośrednio lub bezpośrednio wpływać na ryzyko wystąpienia uzależnienia. Geny odpowiedzialne są np. za to, jakie uczucia i doznania emocjonalne odczuwamy po alkoholu oraz czy picie jest dla nas przyjemne, czy też nie. Jakiś czas temu dokonano również ciekawego odkrycia na temat osób pochodzenia azjatyckiego. Otóż okazało się, że niektóre z nich są nosicielami specyficznego zestawu genów, który odpowiada za metabolizowanie alkoholu. Po spożyciu trunku osoby te odczuwają fizyczne objawy jego nietolerancji. Są to: nudności, przyspieszone bicie serca i nieprzyjemne zaczerwienienie na twarzy. To powoduje, że rzadko po alkohol sięgają.

Przeczytaj również: Współuzależnienie od alkoholu – objawy, jak wyjść ze współuzależnienia


Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Czy alkoholizm jest dziedziczny? – Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Dzieci alkoholików bardzo często posiadają podobne cechy osobowości i sposoby funkcjonowania jak ich rodzice. Alkoholizm nie jest jednak wrodzony, co oznacza, że w organizmie uzależnionego, powstają pewne mutacje genetyczne, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby u jego dzieci. Osoby, które mają w rodzinie bliskich nadużywających alkoholu, znajdują się w grupie ryzyka. Warto jednak zaznaczyć, że nie przesądza to absolutnie o rozwinięciu się uzależnienia. Osoby te powinny się po prostu bardziej kontrolować i zwracać szczególną uwagę na swoje nawyki i ilości spożywanego alkoholu.

Predyspozycje do uzależnienia nie zależą wyłącznie od przekazanego „genu alkoholika”. Oprócz tego znaczenie mają również inne aspekty życia rodzinnego. Istotne jest również to, jak rodzice traktują siebie nawzajem i jak zachowują się w stosunku do dzieci. Specjaliści wskazują, że ryzyko alkoholizmu wzrasta, jeśli w rodzinie występują następujące trudności:

  • rodzic alkoholik posiada osobowość depresyjną lub inne problemy psychologiczne,
  • oboje rodzice nadużywają alkoholu lub innych środków psychoaktywnych,
  • rodzic nadużywa alkoholu w zaawansowanym stopniu,
  • konflikty w domu prowadzą do agresji i przemocy fizycznej.

Przeczytaj również: Alkoholizm w rodzinie – skutki i wpływ picia na życie rodzinne

Dobra wiadomość jest taka, iż sam fakt, że mamy alkoholika w najbliższej rodzinie nie przesądza z góry o tym, że problem na pewno powtórzy się w następnych pokoleniach. Istnieje co prawda taka tendencja, lecz warto zauważyć, że jednak nie każde dziecko alkoholika również się nim staje. Alkoholizm w rodzinie MOŻE, ale wcale NIE MUSI, wpływać na rozwój choroby w przyszłości. Jednak mając świadomość podwyższonego ryzyka, mamy szansę podjąć odpowiednie działania, które w porę zapobiegną rozwojowi uzależnienia.

Zatem, czy alkoholizm jest dziedziczny? – Tak. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, ale tylko od nas samych zależy, jak potoczą się nasze losy i jaką przyszłość dla siebie wybierzemy.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button