Cukrzyca alkoholowa – czy alkoholizm prowadzi do cukrzycy?

Uzależnienie od alkoholu wywołuje lawinę problemów. Oprócz utraty kontroli nad swoim życiem komplikacje obejmują również kwestie zdrowotne. W końcu alkohol jest szkodliwą substancją, która negatywnie oddziałuje na wiele organów wewnętrznych. Jedną z potencjalnych konsekwencji nadmiernej konsumpcji może okazać się zatem cukrzyca. Dowiedz się jak postępuje ta choroba i w jaki sposób należy się z nią uporać.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czym jest cukrzyca alkoholowa?
  • Jakie są objawy cukrzycy alkoholowej?
  • Jaki jest wpływ alkoholu na poziom cukru we krwi?
  • Czy cukrzyca alkoholowa jest wyleczalna?

Wpływ alkoholu na poziom cukru we krwi

Spożycie dowolnych trunków prowadzi do obniżenia poziomu glukozy we krwi. Taki efekt nie objawia się jednak od razu ani nawet krótko po konsumpcji. Zmiany następują zazwyczaj w godzinach nocnych albo wcześnie rano. Wówczas pojawia się ryzyko wystąpienia hipoglikemii, która stanowi duże zagrożenie dla zdrowia cukrzyków.

Jednocześnie wrażliwość tkanek na insulinę ulega zwiększeniu. W konsekwencji trzustka zaczyna intensywniej wydzielać ten hormon. Praca wątroby zostaje skoncentrowana na metabolizowaniu alkoholu, co ma negatywny wpływ na prawidłową syntezę cukru. Dochodzi również do zahamowania trawienia kwasów tłuszczowych. Regularne spożywanie alkoholu może prowadzić do chronicznego zapalenia trzustki oraz uszkodzenia wątroby. Wówczas działanie metabolizmu i całego organizmu zostaje poważnie rozregulowane.

Warto zwrócić również uwagę na rodzaj spożywanych trunków. Powyższy mechanizm dotyczy hipoglikemii, która może wystąpić po spożyciu dowolnego rodzaju alkoholu. Dodatkowym zagrożeniem obciążone są jednak alkohole niskoprocentowe takie jak drinki, piwo, likiery czy też nalewki. Często są one intensywnie słodzone, a zatem po wypiciu wzrasta stężenie cukru we krwi. Może zatem wystąpić hiperglikemia, a po kilku godzinach działanie alkoholu doprowadzi do hipoglikemii. Nie ma zatem żadnych złudzeń co do tego, że alkoholizm a cukrzyca to relacja obarczona dużym zagrożeniem.

Oprócz tego alkohol jest kaloryczny. Regularne spożycie prowadzi do otyłości, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób naczyniowo-wieńcowych.

Cukrzyca u alkoholika – objawy

Osoba nadużywająca alkoholu często może nie zdawać sobie sprawy z ryzyka związanego z cukrzycą. Najskuteczniejszą metodą diagnozy jest badanie krwi. Zanim jednak alkoholik zdecyduje się na badania i leczenie, może dostrzec szereg alarmujących sygnałów. Należą do nich takie symptomy jak:

  • senność,
  • utrata wagi,
  • drażliwość,
  • uczucie pragnienia,
  • zaburzona koncentracja,
  • osłabienie.

Warto również mieć na uwadze konsekwencje jakie niesie za sobą nieleczona cukrzyca alkoholowa. Objawy obejmują zasłabnięcia, śpiączkę, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Jeśli zatem pojawiają się jakiekolwiek przesłanki świadczące o występowaniu choroby, należy niezwłocznie podjąć interwencję.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Cukrzyca a alkoholizm

Alkoholizm może prowadzić do wykształcenia się cukrzycy. Warto jednak zwrócić uwagę na nieco inny scenariusz. W końcu wielu zdiagnozowanych diabetyków nie odmawia sobie alkoholu. Wedle wytycznych polskich oraz międzynarodowych instytucji medycznych, takie postawy nie są kategorycznie odradzane, ale bez wątpienia powinny zostać ograniczone do minimum.

Kluczowe w tym przypadku jest świadome postępowanie. Trzeba skonsultować się z lekarzem, dokładnie zaplanować dietę oraz kontrolować poziom glukozy. Rozsądnie będzie wystrzegać się niskoprocentowych i słodzonych alkoholi. Poza tym niedopuszczalne jest łączenie trunków z lekami na cukrzycę.

Cukrzyca alkoholowa – czy jest wyleczalna?

W kontekście opisywanego schorzenia droga do zdrowia przybiera złożony przebieg. Wynika to z dwutorowego charakteru całego procesu. W końcu należy uporać się zarówno z uzależnieniem, jak i cukrzycą. Obie te choroby wymagają zupełnie innego podejścia do leczenia. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest prywatny ośrodek leczenia uzależnień. W takim miejscu pacjent może skorzystać z kompleksowego wsparcia specjalistów. Doświadczony personel potrafi precyzyjnie rozpoznać objawy zatrucia alkoholowego, cukrzycy, a także innych chorób idących w parze z nałogiem.

Pierwszym krokiem jest detoksykacja alkoholowa. Pozwala ona na skuteczne zlikwidowanie źródła problemów takich jak cukrzyca. Odstawienie szkodliwej substancji stanowi jednak tylko część dłuższego procesu. Długofalowo leczenie alkoholizmu służy zmianie trybu życia i sposobu myślenia pacjenta. Jednocześnie chory pozostaje pod opieką specjalisty koncentrującego się na ustabilizowaniu sytuacji związanej z cukrzycą. Na podstawie kompleksowej diagnozy zostają dobrane leki oraz metody leczenia. Terapia w takiej formie prowadzi do znaczącej poprawy stanu fizycznego oraz psychicznego. Dzięki temu pacjent może zacząć żyć na nowo.

Jeżeli dolega Ci cukrzyca alkoholowa, leczenie jest jedynym sposobem umożliwiającym powrót na właściwe tory. Gdy zdasz sobie sprawę z istnienia problemu, należy czym prędzej podjąć interwencję. Każdy dzień zwłoki przyczynia się do pogłębienia zaburzeń, co tym samym oddala Cię od wyleczenia wszelkich dolegliwości. Rzuć okiem na ofertę i sprawdź ile wynosi cena leczenia alkoholizmu w prywatnym ośrodku.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button