Co zrobić żeby nie pić alkoholu?

Walka z uzależnieniem od alkoholu nie jest łatwa i wymaga wielu wyrzeczeń. Tak naprawdę to praca przez całe życie, w której liczy się silny charakter i konsekwencja. Aby uwolnić się od jarzma nałogu należy przejść przez poszczególne etapy leczenia bo odpowiedź na pytanie jak przestać pić nie jest jednoznaczna. Nagrodą za starania jest powrót do satysfakcjonującego życia i spojrzenia na świat trzeźwym okiem. Zobacz, jak tego dokonać!

Jak przestać pić alkohol?

Pierwszym krokiem w walce z alkoholem jest uświadomienie sobie swojego problemu i konsekwencji jakie niesie on dla alkoholika i osób w jego otoczeniu. Leczenie przyczyn zażywania alkoholu stanowi odpowiedź na pytanie jak przestać pić. To właśnie całe podłoże sięgania po alkohol jest źródłem problemów osób uzależnionych od napoi procentowych. Warto do tego dodać, że każdy przypadek jest inny i różne osoby mogą mieć różne podstawy do picia. Do tego różne osoby uzależniają się w inny sposób. Niekiedy alkoholicy nie ujawniają się ze swoimi problemami. Dlatego pierwszym podjętym krokiem powinna być dokładna analiza zachowań i określenie ich genezy.

Czy da się pokonać alkoholizm na własną rękę?

Wiele osób zastanawia się jak przestać pić przy użyciu domowych sposobów. I choć jest to możliwe, skuteczność takich metod jest raczej wątpliwa. Stosowanie ziół, uprawianie sportu, zmiana towarzystwa, czy unikanie pewnych miejsc mogą dać zadowalające rezultaty na pewien okres. Zwykle przy braku silnej woli osoba uzależniona i tak powróci do regularnego spożywania alkoholu przy nadarzającej się okazji. Oczywiście zdrowy tryb życia to dobry sposób na poprawienie samopoczucia, jednak nie jest on lekarstwem samym w sobie, a jedynie dodatkiem do terapii. Dopiero skuteczne wsparcie psychologiczne i farmakologiczne może przynieść oczekiwany rezultat.

Metody leczenia alkoholizmu, czyli jak nie pić alkoholu

Jeśli doszedłeś do wniosku, że w Twoim życiu jest za dużo alkoholu, nadszedł czas na zmiany. Jeśli czujesz, że walka z nałogiem jest wykracza poza Twoje siły, warto skonsultować się ośrodkiem i rozpocząć leczenie. Wyróżniamy trzy etapy leczenia alkoholizmu, po których pacjenci mogą rozpocząć nowe życie. Poznaj profesjonalne sposoby i zobacz jak nie pić alkoholu

1. Detoks Alkoholowy

Detoksykacja to niezbędny krok, następujący przed rozpoczęciem samej terapii. Odtruwanie organizmu to tak naprawdę przygotowanie do dalszych działań. Na ogół proces trwa pięć dni i odbywa się pod nadzorem wykwalifikowanego personelu medycznego. Detoksykacja rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego, po którym pacjent poddawany jest badaniu psychiatrycznemu, dostaje lekarstwa, kroplówkę i przebywa pod czujną obserwacją specjalistów. Po detoksie ciało jest odtrute i oczyszczone z używek.

2. Wszywka alkoholowa

Wiele osób słyszało już o wszywce alkoholowej. Jeśli zastanawiasz się jak nie pić, może ona być dla Ciebie bardzo pomocna. W wyniku jej działania pacjent odczuwa niekomfortowe dolegliwości już po około 10 minutach od spożycia trunku. Zamysłem tej formy leczenia alkoholizmu jest wywołanie awersji do alkoholu. Wszywka ma formę od 8 do 10 tabletek z substancją czynną, którą chirurg umieszcza pod skórą osoby uzależnionej. Samo umieszczenie wszywki przebiega w znieczuleniu miejscowym i trwa około pół godziny. Tabletki zaimplementowane pod skórą działają przez 8 miesięcy, po których zabieg można powtórzyć. 

3. Terapia alkoholowa

Jeśli czujesz, że tracisz kontrolę nad własnym życiem przez alkohol, warto skorzystać z opieki specjalistów. Psychoterapia jest mniej inwazyjna niż stosowanie wszywki i może przynieść oczekiwane rezultaty bez względu stadium uzależnienia. Terapię należy podjąć jak najszybciej po zdiagnozowaniu objawów. Wsparcie terapeutów jest niezwykle ważne dla osoby uzależnionej oraz osób w jej najbliższym otoczeniu. Otwarta rozmowa na temat “jak nie pić” i wyjść z kryzysu jest początkiem przemian. Oczyszczenie myśli i śmiałe patrzenie w przyszłość to zdecydowanie pożądane efekty w przypadku leczenia alkoholizmu. Osoby z poważnymi problemami powinny zdecydować się na pobyt w ośrodku, który działa zbawiennie przez samą zmianę otoczenia. Niekiedy jednak sama konsultacja i stosowanie się do zaleceń lekarza może przynieść oczekiwane rezultaty. 

 

 

 

Podsumowanie

Jeśli czujesz, że masz problemy z piciem, nie odkładaj działań na później. Warto zastanowić się, co jest przyczyną sięgania po alkohol i jak można temu zapobiec. Aktywność fizyczna i stosowanie ziół może pomóc, jednak często jest to jedynie dodatek do docelowego leczenia. Problemy z którymi nie możesz poradzić sobie samodzielnie wymagają specjalistycznego leczenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przejrzyj naszą ofertę. Ośrodek WANT to sztab specjalistów, którzy pomogą Ci pokonać własne bariery. Czekamy na Twój kontakt!

Call Now Button