Co się dzieje po odstawieniu alkoholu – jak zmienia się życie po odstawieniu?

Szacuje się, że około 3 milionów Polaków nadużywa alkoholu, a blisko milion boryka się ze zdiagnozowaną chorobą alkoholową. Uświadomienie sobie faktu uzależnienia od alkoholu i podjęcie decyzji o leczeniu to pierwsze kroki do odzyskania kontroli nad własnym życiem. Droga do trzeźwości nie będzie łatwa! Jeśli alkohol był spożywany od długiego czasu i w tzw. ciągach - pierwsze dni po odstawieniu alkoholu mogą wiązać się z wystąpieniem licznych zaburzeń somatycznych i psychicznych. Wkrótce jednak pojawią się również pozytywne zmiany w wyglądzie i samopoczuciu osoby uzależnionej!

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jak reaguje organizm na odstawienie alkoholu?
  • Czym jest alkoholowy zespół abstynencyjny?
  • Czym jest detoksykacja alkoholowa i dlaczego warto ją przejść?
  • Co się dzieje w organizmie po odstawieniu alkoholu?

Jak reaguje organizm po odstawieniu alkoholu?

Alkohol posiada właściwości psychoaktywne i bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie mózgu, powodując spowolnienie jego działania i zakłócenie komunikacji między neuroprzekaźnikami. W efekcie po spożyciu alkoholu osoba może odczuwać rozluźnienie i euforię. Jeżeli alkohol jest spożywany w dużych ilościach przez dłuższy czas, organizm stopniowo się do niego przyzwyczaja, a poziom tolerancji na alkohol wzrasta. W praktyce oznacza to, że trzeba spożywać większe ilości, aby osiągnąć ten sam stan odprężenia.

W momencie nagłego zaprzestania spożywania alkoholu przez osobę uzależnioną, może wystąpić zespół odstawienia. Organizm nagle przestaje otrzymywać substancję, do stałej podaży której został po prostu przyzwyczajony. Reakcja na brak kolejnych dawek alkoholu jest tym gwałtowniejsza, im bardziej zaawansowana była choroba alkoholowa, czyli im picie było częstsze a ilości alkoholu większe.

Alkoholowy zespół abstynencyjny

W wyniku nagłego odstawienia alkoholu może wystąpić alkoholowy zespół abstynencyjny (AZA). Alkoholowy zespół abstynencyjny może mieć formę niepowikłaną, ze stosunkowo łagodnymi objawami, które można porównać do odczuć towarzyszących kacowi. Objawy pojawiają się najczęściej do 6 godzin po odstawieniu alkoholu i są to przede wszystkim: złe samopoczucie, bóle i zawroty głowy, mdłości, rozdrażnienia i uderzenia gorąca.

Powikłana forma alkoholowego zespołu abstynencyjnego rozwija się u osób, które alkohol spożywały przez długi czas i w sporych ilościach. Efekty po odstawieniu alkoholu pojawiają się po około 24 godzinach, mają gwałtowny charakter i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osoby uzależnionej.

Objawy po odstawieniu alkoholu, które mogą wystąpić w powikłanym alkoholowym zespole abstynencyjnym:

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Detoksykacja alkoholowa i terapia - odstawienie alkoholu pod kontrolą

Najlepszym sposobem na zminimalizowanie objawów odstawienia alkoholu jest detoksykacja alkoholowa. To proces oczyszczania, nawadniania i odżywiania organizmu przeprowadzany za pomocą kroplówek i pod opieką wykwalifikowanego zespołu medycznego. Specjaliści wiedzą, jakie witaminy po odstawieniu alkoholu podać i jaką dodatkową farmakoterapię wdrożyć, by proces oczyszczania organizmu przebiegł jak najłagodniej dla osoby chorej.

Ile trwa oczyszczenie organizmu z alkoholu? Detoksykacja trwa około 3 - 5 dni, po których osoba uzależniona odczuwa zdecydowaną poprawę samopoczucia, ma więcej sił i energii. Dzięki temu podjęta przez chorego terapia alkoholowa ma większe szanse powodzenia.

Pozytywne zmiany w organizmie po odstawieniu alkoholu

Pierwsze dni po odstawieniu alkoholu mogą być bardzo trudne. Po ustąpieniu objawów, takich jak pocenie się, nudności i wymioty, bóle głowy, zaburzenia snu, lęki i pobudzenie psychoruchowe, przychodzi jednak czas na pozytywne zmiany. Czym jest efekt metamorfozy po odstawieniu alkoholu?

Po około 10 - 14 dniach trzeźwości osoba uzależniona może zauważyć pozytywne zmiany w wyglądzie i witalności:

  • poprawa wyglądu twarzy - twarz po odstawieniu alkoholu odzyskuje naturalne rysy, stopniowo znika opuchlizna i zaczerwienienia
  • poprawa stanu skóry - nadmierne spożywanie alkoholu powodowało odwodnienie, wysuszenie skóry i pogorszenie jej kondycji; po odstawieniu alkoholu i przywróceniu równowagi gospodarce wodno-elektrolitowej skóra odzyskuje odpowiednie nawilżenie, jędrność i elastyczność
  • poprawa stanu włosów i paznokci - spożywanie nadmiernych ilości alkoholu powodowało gorsze przyswajanie mikro i makroelementów, co negatywnie przekładało się na wygląd i kondycję włosów i panokci; po odstawieniu alkoholu i odżywieniu organizmu zarówno włosy, jak i paznokcie wzmacniają się i odzyskują zdrowy wygląd
  • lepsza kondycja fizyczna - alkohol negatywnie wpływał na wydolność fizyczną i kondycję; po odstawieniu alkoholu osoba uzależniona ma więcej energii i cieszy się lepszym samopoczuciem, dzięki czemu może zacząć stopniowo pracować nad poprawą kondycji
  • poprawa snu - nadmierne spożywanie alkoholu zakłócało rytm dobowy i negatywnie wpływało na jakość snu i/lub powodowało bezsenność; po odstawieniu alkoholu wiele osób zauważa poprawę jakości snu, a co za tym idzie organizm ma więcej czasu na skuteczną regenerację.

Jakie jeszcze pozytywne zmiany po odstawieniu alkoholu zachodzą w organizmie osoby uzależnionej? Poprawia się funkcjonowanie wątroby, która do tej pory była przeciążona metabolizowaniem alkoholu - teraz ma czas na intensywną regenerację. Pozytywne zmiany mogą również zachodzić w mózgu - regeneracja mózgu po alkoholu obejmuje między innymi poprawę pamięci, koncentracji i funkcji poznawczych. Po odstawieniu alkoholu do pracy na wyższych obrotach wraca także układ odpornościowy.

Podsumowanie

Zaprzestanie picia i zachowanie trzeźwości to jedyny sposób na skuteczną walkę z uzależnieniem od alkoholu. Pierwsze dni po zaprzestaniu picia mogą być trudne i wiązać się z wystąpieniem objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Efekty można zminimalizować, a tym samym zwiększyć szansę na odzyskanie kontroli nad swoim życiem, podejmując leczenie w ramach prywatnego ośrodka leczenia uzależnień. Sprawdź, jaka jest cena leczenia uzależnienia.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button