POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Co mogę zrobić, jeśli mój mąż pije i kłamie?

" Mój mąż pije codziennie piwo " – z takim problemem mierzy się wiele kobiet w Polsce, niestety w większości przypadków jest on bagatelizowany. Tymczasem regularne sięganie po alkohol zwykle oznacza początek choroby alkoholowej i w dłuższej perspektywie czasu stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia uzależnionego. Dowiedz się, jak reagować na picie męża, gdy robi to niemal każdego dnia i w dodatku nie chce się do tego przyznać.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jak reagować na picie męża?<
  • Jak rozmawiać z mężem który pije?,
  • Co zrobić kiedy mąż pije codziennie piwo?;

Obraz mężczyzny spędzającego wieczór przed telewizorem z puszką piwa w dłoni, jakkolwiek trudny do zaakceptowania, jest mocno zakorzeniony w polskiej mentalności. Inne przykłady? Rodzinne, zakrapiane imprezy czy coweekendowe wyjścia na miasto, gdzie oczywiście także pojawiają się trunki. Alkohol jest tak naturalnym elementem relacji międzyludzkich, że zwykle trudno jest dostrzec problemy ze zbyt intensywnym i częstym piciem u bliskich osób.

Wiele pań może z przykrością stwierdzić – tak, mój mąż pije codziennie piwo. Pytanie brzmi, czy robią cokolwiek, by przerwać ten schemat? To oczywiście bardzo skomplikowana kwestia, bo każdy przypadek jest nieco inny. Panowie piją czasem z nudów, czasem z przyzwyczajenia do "wieczornego piwka", a czasami po to, by poprawić sobie nastrój. Nigdy jednak nie jest to dobry znak.

Zdarza się, że takie codzienne sięganie po piwo jest, mówiąc kolokwialnie, zamiatane pod dywan przez małżonkę lub inne osoby z najbliższego otoczenia pijącego. Warto jednak mieć świadomość, że tak właśnie wygląda alkoholizm, a konkretnie jego początki. Zaczyna się niewinnie, lecz z czasem przeradza się w nałogowe spożywanie coraz większych ilości trunków. Wiąże się to z fatalnymi konsekwencjami zarówno dla uzależnionego, jak i jego bliskich.

MÓJ MĄŻ PIJE I KŁAMIE

Mój mąż pije i nie widzi problemu – co mogę zrobić?

Gdy mąż pije co weekend, spotykając się ze znajomymi na kilka kieliszków, bądź ma w zwyczaju każdego dnia otwierać puszkę piwa – nie można tego lekceważyć. Spróbuj z nim porozmawiać, skupiając się przede wszystkim na obiektywnym przedstawieniu problemu. Zwróć jego uwagę na fakt, że pije zbyt często; zapytaj, dlaczego to robi i czy możesz mu w jakikolwiek sposób pomóc. Niestety osoby uzależnione w takich sytuacjach przyjmują zwykle postawę obronną.

Może ona objawiać się na kilka różnych sposobów, przy czym jednym z najczęściej powtarzających się zachowań jest kłamstwo. Do głosu dochodzi mechanizm tzw. iluzji i zaprzeczeń – chory żyje w swego rodzaju bańce, nieświadomy problemów, z którymi się zmaga. Usilnie zaprzecza, że pije, lub kłamie na temat ilości spożywanego alkoholu. Jest przekonany, że w każdej chwili może przestać pić i ma nad sobą pełną kontrolę. Co istotne, na jakiekolwiek próby zwrócenia uwagi może reagować złością i agresją, czasami zaś będzie próbował przekuć sytuację w żart i zmienić temat rozmowy, by oddalić od siebie oskarżenia.

Nasuwa się pytanie, jak powinna postępować żona alkoholika w takim przypadku? Ważna jest odpowiednio szybka reakcja – zawsze warto zacząć od rozmowy w cztery oczy. To dzięki niej można wypracować dalsze rozwiązania, a docelowo zdecydować się na podjęcie leczenia w specjalistycznej placówce takiej jak prywatny ośrodek leczenia uzależnień WANT.

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Jak rozmawiać z mężem, który pije?

Mąż ma ciąg alkoholowy – co robić? Rozmowa z osobą, która regularnie kłamie i zaprzecza, że ma problem z piciem, nie jest łatwa. Wymiana zdań może oczywiście przynieść oczekiwane rezultaty, jednak warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • mów spokojnym, ale jednocześnie stanowczym głosem – bądź empatyczna i obiektywna, staraj się nazywać rzeczy po imieniu, nie wierz w kłamstwa ani nie udawaj, że w nie wierzysz;
  • skup się na problemie, w szczególności na skutkach picia – zwróć uwagę na to, jak picie wpływa na sferę prywatną i zawodową chorego, jak reagują na to jego najbliżsi (np. dzieci), podkreśl, jak niebezpieczny jest alkoholizm pod kątem jego zdrowia i życia (patrz: choroby współistniejące z alkoholizmem);
  • opowiedz, jakie uczucia towarzyszą Ci na co dzień – opowiedz szczerze o coraz większym lęku i bezsilności, które odczuwasz;
  • unikaj oskarżycielskiego tonu i krzyków – takie podejście nie przyniesie pozytywnych efektów, wręcz przeciwnie.

Taka rozmowa, gdy mąż pije i nie widzi problemu, może być zalążkiem jego przemiany. Gdy trafi on w ręce specjalistów od uzależnień, w tym alkoholizmu, istnieje bardzo duża szansa, że przezwycięży nałóg i wróci do normalnego funkcjonowania.

CO MOGĘ ZROBIĆ, JEŚLI MÓJ MĄŻ PIJE I KŁAMIE?

Gdy mąż pije po kryjomu... Szukanie skutecznej formy pomocy i terapii

Jak reagować na picie męża? Marginalizowanie problemu, ochrona partnera czy wyręczanie z obowiązków działają jak plaster na złamanie. W takich przypadkach wskazane jest specjalistyczne wsparcie, które osoba uzależniona może otrzymać w prywatnych ośrodkach leczenia alkoholizmu. Zatrudnieni tam eksperci dokładają wszelkich starań, by chory zerwał toksyczną relację z alkoholem i wypracował zdrowe nawyki, które pomogą mu wytrwać w abstynencji. Sprawdź cennik prywatnego leczenia alkoholizmu i w razie potrzeby skontaktuj się z naszymi specjalistami!

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button