POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Ciąg alkoholowy – czym jest i jak go przerwać

Alkoholizm to bardzo podstępna i niezwykle ciężka do rozpoznania choroba. Alkoholik może pić przez wiele lat i ukrywać przed światem swoje uzależnienie. Przekroczenie cienkiej linii dzielącej picie okazjonalne od fazy ostrzegawczej następuje zwykle niezauważalnie, jednak objawy ciągu alkoholowego są już bardzo łatwe do wychwycenia...

Czym jest ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy definiuje się jako stan odurzenia trwający co najmniej 48 godzin. Polega on na tym, że alkoholik pije bez przerwy co najmniej przez dwie doby, a gdy przychodzi moment trzeźwości, dosięgają go przykre objawy zespołu abstynencyjnego. Występują mdłości, wymioty, bóle i zawroty głowy, niepokój, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, drżenia mięśniowe, a nawet omamy. Chory nie radzi sobie z dolegliwościami i ponownie sięga po alkohol, aby je złagodzić. Pułapką jest tu zapijanie kaca klinem, wedle popularnej zasady: “czym się strułeś, tym się wylecz”. Jest to z pozoru najprostszy sposób, aby pozbyć się przykrych objawów, więc jeden kieliszek, jedno piwo, lampka wina na poprawę samopoczucia i… zaczyna się od początku.

Ciągi alkoholowe to typowy element chronicznej fazy uzależnienia, choć czasem zdarzają się już w fazie ostrzegawczej. Wówczas są jednak traktowane jako rodzaj odprężenia, gdyż mają raczej eliminować napięcie, a nie łagodzić pojawiające się objawy odstawienia. Kiedy chory ma świadomość, jak nieprzyjemne są skutki, gdy zawartość alkoholu we krwi zacznie spadać, pije, aby nie dopuścić do wystąpienia objawów. Próbuje w ten sposób poprawić sobie samopoczucie, co nieuchronnie prowadzi do ciągu alkoholowego. Jeśli takie ciągi pojawiają się coraz częściej u osoby nieuzależnionej, to jasny sygnał ostrzegający przed nałogiem.

Objawy ciągu alkoholowego

Jedynym charakterystycznym objawem ciągu alkoholowego jest permanentna nietrzeźwość osoby uzależnionej. Chory przez dłuższy czas jest pod wpływem alkoholu i aby uniknąć przykrych skutków abstynencji, sięga po niego ponownie. Minimalny czas trwania ciągu alkoholowego to 48 godzin, ale maksymalny zależy już tylko od stanu chorego. Ciąg może trwać kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. Nieistotna jest ilość wypijanego alkoholu, lecz powtarzalność, wewnętrzny przymus i widoczna utrata kontroli nad piciem. Po przerwaniu ciągu rozpoczyna się czas abstynencji, kiedy alkohol zostaje odstawiony na co najmniej kilka dni. Jeśli okresy picia i okresy abstynencji przeplatają się ze sobą, mamy wówczas do czynienia z dypsomanią lub też dipsomanią.

Przeczytaj również: Objawy alkoholizmu - wygląd


 

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Skutki ciągu alkoholowego

Skutki ciągu alkoholowego widoczne są w organizmie chorego. Zawarty w alkoholu etanol wyniszcza, prowadzi do poważnych uszkodzeń układów i narządów wewnętrznych i powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu.

Mogą wystąpić takie schorzenia jak np.:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroby układu krążenia,
 • zaburzenia pracy serca,
 • kardiomiopatia alkoholowa,
 • marskość wątroby,
 • zapalenie trzustki,
 • zapalenie błony śluzowej,
 • stany zapalne dwunastnicy i przełyku,
 • stany zapalne żołądka,
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • polineuropatia alkoholowa,
 • otępienie,
 • utraty przytomności,
 • śmierć.

Długotrwałe picie i częste ciągi alkoholowe mogą powodować również problemy natury psychicznej:

 • halucynacje,
 • zespół amnestyczny,
 • paranoje,
 • zespół Otella,
 • depresja,
 • stany lękowe,
 • niskie poczucie własnej wartości.

Poza fizycznymi i psychicznymi skutkami nadużywania alkoholu należy wymienić też destrukcyjny wpływ alkoholu na życie rodzinne i zawodowe chorego. Nagminne spóźnienia, nieobecności i niedopełnianie obowiązków służbowych, nieuchronnie prowadzą do utraty pracy, a coraz częstsze stany nietrzeźwości wpływają na życie całej rodziny. Alkoholik nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb swoich najbliższych, nie może zapewnić poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji, co prowadzi do osłabienia więzi rodzinnych.

Przeczytaj również: Alkoholizm - objawy psychiczne

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Przerwanie ciągu alkoholowego jest bardzo trudne... Nie wystarczy powiedzieć: przestań pić. Chory odczuwa wewnętrzny przymus, nad którym nie może już zapanować. Traci kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu i wie, że kiedy go odstawi, czekają go nieprzyjemne dolegliwości, których nie chce doświadczyć. Nie chodzi już wyłącznie o stan psychiczny, ale o fizyczne objawy zespołu abstynencyjnego. Alkoholik czuje się bardzo źle – boli go głowa i mięśnie, wymiotuje, odczuwa mdłości, ma biegunkę, podniesione ciśnienie, cały drży, poci się, a nierzadko ma również omamy wzrokowe lub lęki.

Jak przerwać ciąg alkoholowy? Niestety ciąg przerwać może tylko on sam... a to wymaga od niego dużego zaangażowania i prawdziwej chęci wyjścia z nałogu. Bez tego nie można mu w żaden sposób pomóc, ale wsparcie bliskich i przekonywanie go, że warto podjąć próbę, jest bardzo ważne. Chory powinien znaleźć się pod specjalistyczną opieką medyczną w ośrodku leczenia uzależnień, gdyż długotrwałe nadużywanie alkoholu może zakończyć się uszkodzeniem ciała, utratą zdrowia, a nawet śmiercią. Na podjęcie leczenia nigdy nie jest za późno i zawsze jest szansa na powrót do normalnego życia w trzeźwości...

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czym jest ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy to okres, podczas którego osoba stale lub prawie stale spożywa alkohol przez co najmniej kilka dni, często w dużych ilościach, zaniedbując inne obowiązki i potrzeby.

Jakie są skutki ciągu alkoholowego?

Skutki ciągu alkoholowego obejmują zaburzenia funkcji poznawczych, problemy emocjonalne, uszkodzenie narządów wewnętrznych, pogorszenie stanu psychicznego, zaniedbywanie obowiązków zawodowych i rodzinnych, a także ryzyko zapaści alkoholowej.

Jak można przerwać ciąg alkoholowy?

Aby przerwać ciąg alkoholowy, należy zacząć od podjęcia decyzji o zaprzestaniu picia, szukania wsparcia u bliskich lub specjalistów, eliminacji bodźców związanych z alkoholem, stosowania technik relaksacyjnych oraz dbania o zdrową dietę i aktywność fizyczną.

Czy ciąg alkoholowy może prowadzić do alkoholizmu?

Tak, ciąg alkoholowy może prowadzić do alkoholizmu, gdyż regularne, nadmierne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko rozwoju uzależnienia.


Call Now Button