POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Ból mięśni po alkoholu – dlaczego się pojawia i jak go leczyć?

Spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na zdrowie człowieka. Sprzyja rozwojowi różnorodnych schorzeń zarówno o charakterze fizycznym, jak i psychicznym. Ludzie, którzy regularnie piją alkohol, często doświadczają problemów zdrowotnych związanych z układem pokarmowym, nerwowym oraz mięśniowo-szkieletowym. Jakie mechanizmy stoją za występowaniem bólu mięśni po konsumpcji alkoholu?

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jak etanol wpływa na mięśnie,
  • Dlaczego bolą mięśnie po alkoholu?,

Ból mięśni po spożyciu alkoholu – jak etanol wpływa na mięśnie?

Regularne picie alkoholu może skutkować zmianami w strukturze włókien mięśniowych, czyniąc je mniej elastycznymi, osłabionymi i bardziej podatnymi na uszkodzenia, a także prowadzić do ich zaniku. Konsumpcja alkoholu wpływa również negatywnie na produkcję testosteronu, hormonu kluczowego dla budowy masy mięśniowej.

Badania wykazują, że problemy z układem mięśniowo-szkieletowym wywołane przez alkohol występują częściej, niż marskość wątroby. Zanik mięśni wywołany przez etanol jest procesem wieloaspektowym, obejmującym zmiany w metabolizmie, stanie zapalnym oraz środowisku pozakomórkowym, co sprzyja degradacji mięśni i obniżeniu syntezy białek. Ponadto nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do poważnych uszkodzeń mięśni, takich jak rabdomioliza i do miopatii alkoholowej. To częste skutki alkoholizmu.

Ból mięśni po alkoholu – najważniejsze informacje o miopatii

Miopatia spowodowana alkoholem jest postępującym procesem zanikania mięśni, który rozwija się w wyniku długotrwałego nadużywania alkoholu. Najbardziej zauważalny zanik mięśniowy występuje w mięśniach proksymalnych zarówno górnych, jak i dolnych kończyn. Istnieją dwie odmiany tej miopatii: ostra i przewlekła. Ostra miopatia alkoholowa objawia się bolesnymi, lecz krótkotrwałymi skurczami mięśni kończyn. Przewlekła miopatia alkoholowa charakteryzuje się osłabieniem siły mięśni, głównie w kończynach dolnych oraz bólem i obrzękami.

Ta choroba prowadzi do stopniowego zaniku mięśni i utrudnia wstawanie z pozycji siedzącej, kucznej lub klęcznej. Nagłe nasilenie objawów, w tym ostry ból i obrzęk mięśni, a czasami fascykulacje, mogą pojawić się nawet po pojedynczym nadużyciu alkoholu. Miopatia alkoholowa może dotykać nie tylko mięśni kończyn, ale również innych grup mięśniowych, wywołując różnorodne objawy.

Ból mięśni i stawów po alkoholu – przyczyny

Podstawowym czynnikiem powodującym ból mięśni po wypiciu alkoholu jest akumulacja aldehydu octowego, będącego produktem rozpadu etanolu. Gromadzi się on w komórkach, wywołując stan zapalny, co prowadzi do uczucia zmęczenia i bólu. Ból ten może być także powiązany z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu nerwowego, co skutkuje nieprawidłowym przesyłaniem sygnałów do kończyn. Nadmierne spożywanie alkoholu może też wywoływać różne choroby układu ruchu, co objawia się bólem mięśni i stawów.

Ból mięśni nóg po alkoholu

Wśród najczęściej występujących bólów związanych z nadmiernym spożyciem alkoholu znajdują się bóle nóg, łydek, głowy, kości oraz stawów. Ból nóg po alkoholu może wynikać z rabdomiolizy, czyli ostrego uszkodzenia mięśni poprzecznie prążkowanych, co prowadzi do uwolnienia do krwiobiegu substancji komórkowych, potencjalnie szkodliwych dla wewnętrznych narządów, w tym nerek. Te fazy uzależnianie od alkoholu często występują u chorych, bez względu na ich wiek.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Ból mięśni nóg po alkoholu – podstawowe informacje

Ból łydek i ich skurcze po alkoholu często są związane z polineuropatią, czyli uszkodzeniem nerwów obwodowych. Ból głowy po alkoholu zazwyczaj jest efektem odwodnienia organizmu oraz rozszerzenia naczyń krwionośnych przez etanol, co zwiększa ciśnienie krwi. Ból stawów po alkoholu może być związany z rozwojem dny moczanowej, przewlekłej choroby metabolicznej oraz odwodnieniem organizmu, co sprzyja stanom zapalnym. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu to miejsce, w którym do problemu podchodzi się w sposób kompleksowy, dzięki czemu szanse na pełne wyzdrowienie są wysokie.

Ból nóg wywołany spożyciem alkoholu

Zbyt intensywne spożywanie alkoholu może prowadzić do rabdomiolizy, czyli gwałtownego uszkodzenia mięśni szkieletowych. To z kolei może powodować ból nóg u osób pijących, a także przenikanie do krwiobiegu różnych składników z komórek mięśniowych, takich jak mioglobina, enzymy i inne substancje potencjalnie szkodliwe dla wewnętrznych organów, w tym nerek. Ponadto ból nóg po spożyciu alkoholu może być spowodowany polineuropatią, czyli zespołem objawów wynikającym z uszkodzenia nerwów obwodowych, które jest efektem działania alkoholu. Cennik prywatnego ośrodka terapii uzależnień zależy m.in. od długości pobytu i standardu pokoju.

Przyczyny drżenia mięśni wywołanego alkoholem

Drżenie mięśni po spożyciu alkoholu to popularne objawy choroby alkoholowej. Wynika z negatywnego wpływu alkoholu na komórki nerwowe. Zbyt częste picie może doprowadzić do degeneracji neuronów oraz braków w składnikach mineralnych i witaminach, co z kolei prowadzi do uszkodzeń i zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego. Takie działanie etanolu na organizm objawia się drżeniem mięśni, szczególnie w kończynach górnych i dolnych.

Ból mięśni po alkoholu – jak leczyć dolegliwości?

Leczenie bólu mięśni po spożyciu alkoholu powinno skupić się na eliminacji przyczyn, czyli ograniczeniu lub zaprzestaniu spożywania alkoholu, a także na wsparciu organizmu w regeneracji. Możliwe jest również stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, ale zawsze powinno to odbywać się pod kontrolą lekarza. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu i suplementacja witamin oraz minerałów.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button