POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Antybiotyk a alkohol – fakty i mity

Temat łączenia antybiotyków z alkoholem budzi wiele kontrowersji i to do tego stopnia, że narosło wokół niego wiele mitów. Czy spożycie nawet niewielkiej dawki napojów procentowych może osłabić działanie leków? Po jakim czasie od odstawienia antybiotyku dopuszcza się wypicie lampki wina? Poznaj odpowiedź na te i inne pytania! 

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jakie są skutki picia alkoholu w trakcie przyjmowania antybiotyków?
  • Czy można spożywać alkohol w trakcie zażywania antybiotyków?
  • Jaki wpływa alkohol na działanie antybiotyku?

Alkohol osłabia działanie antybiotyku – FAKT

Alkohol a antybiotyk to niemal temat rzeka. Najczęściej w tym kontekście pojawiają się informację dotyczące tego, że napoje wysokoprocentowe mogą osłabiać działanie leku. To prawda!

Alkohol może wpływać negatywnie na zdolność organizmu do wchłaniania substancji czynnych z antybiotyków. Substancje te są absorbowane w przewodzie pokarmowym, a alkohol może zakłócać ten proces, prowadząc do obniżenia stężenia antybiotyku we krwi. Dlaczego tak się dzieje? Zarówno alkohol, jak i substancje czynne antybiotyków są metabolizowane w wątrobie. W przypadku jednoczesnego spożycia dochodzi do konkurencji o te same enzymy wątrobowe, co może prowadzić do opóźnionego lub ograniczonego przetwarzania antybiotyku.

Antybiotyk a alkohol ile czasu się więc wstrzymać? Szczególną uwagę należy zwrócić na antybiotyki o przedłużonym działaniu, które są stopniowo uwalniane w organizmie. W przypadku tych leków nawet niewielkie ilości spożywanego alkoholu mogą zakłócać równowagę terapeutyczną, osłabiając efektywność długotrwałego leczenia. Z kolei zażywanie ich w większej ilości może prowadzić do przedawkowania leków.

Łączenie alkoholu z antybiotykiem jest zawsze niebezpieczne – FAKT/MIT

Istnieją sytuacje, w których łączenie alkoholu z antybiotykiem może być niebezpieczne, ale nie dotyczy to wszystkich leków.

W niektórych przypadkach możliwe jest spożywanie niewielkich ilości alkoholu bez wpływu na skuteczność antybiotyku. Niemniej jednak, istnieją pewne grupy leków, takie jak metronidazol czy cefalosporyny, w połączeniu z którymi alkohol może prowadzić do poważnych skutków ubocznych, takich jak nudności, wymioty, bóle głowy czy nawet problemy z oddychaniem. W tym przypadku wskazany jest dłuższy detoks alkoholowy.

Z tego też względu zawsze zaleca się konsultację z lekarzem przed spożyciem alkoholu podczas leczenia antybiotykiem. Jeśli nie jesteś w stanie ograniczyć picia alkoholu na kilka dni, to być może rozwiązaniem będzie prywatny ośrodek leczenia uzależnień.

Alkohol spożywany podczas antybiotykoterapii działa szybciej – MIT

Przyjmowanie antybiotyku nie wpływa bezpośrednio na tempo, z jakim organizm przetwarza alkohol. Tempo upijania się zależy głównie od metabolizmu alkoholu w organizmie, a nie od obecności antybiotyku.

Jednak warto pamiętać, że spożywanie alkoholu podczas przyjmowania antybiotyku może prowadzić do niepożądanych skutków. Niektóre antybiotyki mogą reagować z alkoholem, zwiększając ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Dlatego zawsze zaleca się ograniczenie spożycia alkoholu lub nawet całkowite jego unikanie podczas leczenia antybiotykiem.

Warto również pamiętać, że choroba, która wymaga przyjmowania antybiotyku, może wpływać na ogólny stan zdrowia, w tym na tolerancję alkoholu.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Antybiotyk w zębie a alkohol to połączenie zakazane – MIT

Po zabiegach stomatologicznych, zwłaszcza po usunięciu zęba, zaleca się ograniczenie spożycia alkoholu. Alkohol może działać drażniąco na rany, opóźniając proces gojenia. Ponadto, po zabiegach chirurgicznych, organizm może być bardziej podatny na wpływ alkoholu, co zwiększa ryzyko wystąpienia negatywnych reakcji.

Zazwyczaj zalecenia niespożywania alkoholu po drobnych zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej, jeśli już występują, to obejmują okres od 48 do 72 godzin po zabiegu. W większości przypadków spożycie alkoholu z antybiotykiem w zębie nie jest zakazane. Najlepiej jednak odczekać kilka dni.

Po antybiotykoterapii warto wstrzymać się z natychmiastowym spożyciem alkoholu – FAKT

Antybiotyk a alkohol po jakim czasie można po niego sięgnąć? To kiedy można sięgnąć po alkohol po odstawieniu antybiotyków zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju antybiotyku, ogólnego stanu zdrowia pacjenta, oraz ewentualnych interakcji między substancjami chemicznymi. W związku z tym zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym, który może dostarczyć indywidualnych wskazówek.

Alkohol a antybiotyk – podsumowanie

Stosowanie antybiotyków i jednoczesne spożywanie alkoholu wymaga zindywidualizowanego podejścia. Nie oznacza to, że zawsze należy bezwzględnie odstawić alkohol nawet w niewielkiej dawce, gdy przyjmujesz antybiotyk.

Pamiętaj jednak, że:

  • antybiotyk do oczu a alkohol to nie jest dobre połączenie;
  • antybiotyk o przedłużonym działaniu a alkohol wymaga szczególnego podejścia – możliwe, że nawet po odstawieniu leku, musisz wytrwać jeszcze minimum kilka dni w pełnej abstynencji;
  • antybiotyk w zębie a alkohol to zestawienie, które może wydłużyć proces gojenia, najczęściej nie jest jednak zakazane;

Antybiotyk a alkohol skutki takiego połączenia nie zawsze są w pełni przewidziane. Nigdy nie wiesz, jak zareaguje Twój organizm. Może więc warto się wstrzymać, choć przez kilka dni i dać sobie czas na dojście do siebie? Choroba to nie jest dobry moment na zakrapiane imprezy.

Przeczyta też: Czym jest wszywka alkoholowa.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button