Amnezja alkoholowa (Palimpsesty alkoholowe)

Luki we wspomnieniach z zakrapianej imprezy, na której wypiliśmy zdecydowanie zbyt dużo, mogą się zdarzyć nie tylko osobom uzależnionym, ale również całkowicie zdrowym, które na ogół w pełni kontrolują swoje zachowanie. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe nadużywanie substancji psychoaktywnej nie prowadzi wyłącznie do rozwoju nałogu, ale również do uszkodzeń komórek nerwowych mózgu, co z kolei może stać się przyczyną zaburzeń pamięci. Czym jest amnezja alkoholowa i jakie są jej objawy?

Zarówno entuzjaści okazjonalnego raczenia się napojami wyskokowymi, jak i osoby z diagnozą uzależnienia często traktują alkohol jak najlepszego przyjaciela, który pomaga ukoić skołatane nerwy, wspomaga osiągnięcie stanu relaksu oraz wprawia w dobry nastrój. Należy jednak pamiętać, że z perspektywy naszego organizmu alkohol jest zwykłą trucizną, której nadużywanie czyni w nim ogromne spustoszenie. Jednym z organów, które najbardziej cierpią na częstym i intensywnym piciu, jest mózg. Alkohol negatywnie wpływa na wydzielanie neuroprzekaźników, takich jak dopamina czy serotonina. Oprócz tego prowadzi do poważnych zmian w mózgu, do których należą zmniejszenie jego objętości oraz zakłócenie krążenia mózgowego. Pacjenci w zaawansowanym stadium choroby zmagają się z zaburzeniami funkcji poznawczych, zmianami osobowości, spłyceniem życia uczuciowego i psychozami.

Zobacz również: Alkoholizm - objawy psychiczne

Palimpsesty alkoholowe

Jednym z bardzo groźnych symptomów rozwijającego się uzależnienia są luki w pamięci, czyli tzw. palimpsesty alkoholowe. Środek odurzający blokuje możliwość przenoszenia wspomnień z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. To właśnie dlatego alkoholik nierzadko nie jest w stanie przypomnieć sobie tego, co robił przez określony odcinek czasu. Czasami zdarza się, że chorzy w stanie upojenia robią coś, na co nigdy nie zdecydowaliby się na trzeźwo (np. uprawiają przygodny seks, kradną lub wydają ogromne sumy w barze), zaś później zupełnie tego nie pamiętają. Co ciekawe, podczas takich epizodów nie następuje utrata przytomności, a chorzy często nie sprawiają wrażenia silnie odurzonych.


 

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Encefalopatia Wernickego oraz psychoza Korsakowa

Jednym z częstych powikłań alkoholizmu jest tzw. encefalopatia Wenickego, za którą odpowiadają niedobory witaminowe (zwłaszcza witamin z grupy B) oraz toksyczne działanie samego etanolu. Wśród objawów tej dolegliwości pojawiają się np. porażenie mięśni okołoruchowych, zaburzenia świadomości, a także drżenie i napady padaczki alkoholowej. U ok. 80% pacjentów rozwija się także psychoza Korsakowa, zwana również zespołem amnestycznym Korsakowa. Mianem tym określamy neuropsychiatryczne zaburzenie na podłożu organicznym, w przebiegu którego pojawiają się apatia, dezorientacja w czasie i miejscu, problemy z logicznym myśleniem, trudności z zapamiętywaniem i przywoływaniem świeżych wspomnień oraz konfabulacje wypełniające luki pamięciowe. Niestety część zmian w mózgu spowodowana niedoborem witaminy B jest nieodwracalna, a w niektórych przypadkach dochodzi do głębokiego otępienia.

Autor: Alicja Skibińska - psycholog

 

 

Call Now Button