POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Alkoholizm u kobiet

W społeczeństwie, gdzie stereotypy dotyczące alkoholizmu często są związane z obrazem mężczyzny, kobieta alkoholik często pozostaje niewidoczna. Jednakże, alkoholizm u kobiety jest złożony i wymaga szczególnego spojrzenia. Walka z nałogiem bywa bardzo trudna, ale możliwa. Jak ją wspomóc?

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jak objawia się alkoholizm u kobiet?
 • Jak pomóc kobiecie z chorobą alkoholową?
 • Etapy rozwoju choroby u żony alkoholiczki

Alkoholizm kobiety vs mężczyzny - czym się różni?

Kobiety są bardziej narażone na uszkodzenia narządów wewnętrznych w wyniku picia alkoholu, nawet przy mniejszej ilości spożywanego napoju. Wynika to m.in. z różnic w proporcji masy tłuszczowej i wody w organizmach kobiet i mężczyzn. Psychospołecznie, kobiety częściej doświadczają uzależnienia związanych z traumatycznymi przeżyciami czy presją społeczną.

Zdarza się jednak, że osobom trzecim trudniej zauważyć problem alkoholowy, z jakim się borykają. Wynika to m.in. z faktu, że kobiety staranniej maskują swoje uzależnienie. Pojawia się wówczas tzw. ukryty alkoholizm, z którym trudniej walczyć.

Jak wygląda alkoholizm u kobiet?

Alkoholizm u kobiet może przebiegać nieco inaczej niż u mężczyzn. Kobiety często ukrywają swoje problemy związane z uzależnieniem ze względu na stygmatyzację społeczną. Często są także bardziej skłonne do picia w samotności, przez co trudniej dostrzec ich problem.

Objawy alkoholizmu fizyczne, takie jak utrata masy ciała, mogą być jednak mocno zauważalne. Dodatkowo, skutki społeczne i psychologiczne, takie jak problemy rodzinne czy trudności w relacjach, często są bardziej akcentowane. Nierzadko występuje także faza izolacji społecznej.

ALKOHOLIZM KOBIET

W przypadku kobiet cierpiących na uzależnienie od alkoholu niekorzystne skutki zdrowotne pojawiają się znacznie szybciej niż u nałogowców płci męskiej. Uszkodzenia organów i narządów u pijących pań mają miejsce średnio po 14 latach, zaś u panów – po 20. Marskość wątroby u alkoholiczek następuje po ok. 5 latach, natomiast u alkoholików czas ten wydłuża się do 10-20 lat. W dodatku uzależnione kobiety żyją przeciętnie o 15 lat krócej niż uzależnieni mężczyźni. Innymi słowy: ilość trunków spożywanych przez przedstawicieli obu płci staje się coraz bardziej zbliżona, jednak panie płacą za to znacznie wyższą cenę.

Przeczytaj również: Powikłania alkoholizmu

Alkoholizm kobiecy objawy

Objawy alkoholizmu u kobiet mogą obejmować zarówno aspekty fizyczne, jak i psychiczne. Fizycznie, kobiety mogą doświadczać problemów związanych z układem pokarmowym, zaburzeniami miesiączkowania, a nawet uszkodzeniem wątroby. Psychicznie, mogą występować zmiany nastroju, depresja czy lęki. Skutki alkoholizmu często widoczne są w zmianie nawyków społecznych. Warto więc zwrócić na nie uwagę. Alkoholizm u kobiet objawy z czasem staje się bardziej dostrzegalny.

ALKOHOLIZM U KOBIET
Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Etapy rozwoju alkoholizmu u kobiet

 1. Na początku, kobiety mogą eksperymentować z alkoholem, często w kontekście społecznym. Picie może być traktowane jako sposób na relaks lub zabawę.
 2. W miarę upływu czasu, picie staje się bardziej regularne i zintegrowane z codziennym życiem. Kobiety często spożywają alkohol w różnych sytuacjach, zarówno towarzyskich, jak i wtedy, gdy nie radzą sobie ze stresem.
 3. Na kolejnym etapie osoba uzależniona utrzymuje przekonanie, że kontroluje swoje picie. Problemy związane z alkoholem mogą być minimalizowane, a ewentualne konsekwencje bagatelizowane.
 4. Stopniowo, kobieta zaczyna tracić kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu. Próby ograniczenia picia kończą się niepowodzeniem, a picie staje się bardziej impulsywne.
 5. W tej fazie organizm kobiety staje się fizycznie uzależniony od alkoholu. Regularne picie jest już konieczne, aby uniknąć objawów odstawienia, takich jak drżenie rąk czy nudności.
 6. Alkohol zaczyna poważnie wpływać na zdrowie kobiety. Mogą pojawić się problemy z wątrobą, układem krążenia czy zaburzeniami psychicznymi. Konsekwencje te są często bardziej widoczne i szybciej rozwijają się u kobiet niż u mężczyzn.
 7. Konsekwencje picia stają się coraz bardziej widoczne w życiu społecznym kobiety. Mogą występować problemy w relacjach rodzinnych, zawodowych i społecznych.
 8. Następuje etap pogłębiającej się izolacji. W tej fazie kobieta coraz częściej izoluje się od najbliższych, zamykając się w kręgu alkoholu. Izolacja może wynikać zarówno z wstydu, jak i chęci utrzymania uzależnienia w sekrecie.
 9. W zależności od indywidualnych okoliczności, osoba uzależniona wchodzi w fazę poszukiwania pomocy lub doświadcza dalszego pogorszenia się sytuacji, prowadzącego do upadku zdrowia fizycznego i psychicznego.

Alkoholizm kobiecy jak pomóc osobie uzależnionej?

Często mówi się o tym, jak powinna postępować żona alkoholika. Co jednak, kiedy to ona jest uzależniona? Żona alkoholiczka to wcale nie tak rzadki problem. Czy mąż może jakąś na nią wpłynąć?

Pomoc osobie uzależnionej od alkoholu wymaga delikatności i empatii. Kluczowe jest zaoferowanie wsparcia bez osądzania oraz skłonienie jej do skonsultowania się z profesjonalistą. Terapia uzależnień, wsparcie społeczne i zrozumienie ze strony najbliższych są kluczowe. Niezbędny może być także prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu. W przypadku kobiet, ważne jest również przełamywanie społecznych uprzedzeń dotyczących uzależnień, co może ułatwić szukanie pomocy.

Podsumowanie

Alkoholizm u kobiet to złożony problem, wynikający z interakcji wielu czynników biologicznych, psychospołecznych i środowiskowych. Zrozumienie różnic między uzależnieniem u kobiet i mężczyzn jest kluczowe dla skutecznej interwencji i pomocy. Warto sprawdzić cennik prywatnego ośrodka leczenia alkoholizmu i zaproponować wybrane metody leczenia.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button