Jaka jest różnica między alkoholikiem a pijakiem?

W potocznym języku pojęcia "alkoholik" i "pijak" często są używane wymiennie. W rzeczywistości jednak, zarówno pod względem medycznym, jak i psychologicznym, odnoszą się do różnych stanów i zachowań związanych z alkoholem.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Kim jest alkoholik?
  • Kim jest pijak?
  • Alkoholik a pijak - różnica między pijakiem a alkoholikiem?

Alkoholik czy pijak?

W literaturze medycznej funkcjonuje termin "alkoholik", który opisuje osobę uzależnioną od alkoholu. Słowo "pijak" jest potocznym określeniem osoby nadużywającej alkoholu lub po prostu pijanej. Często mianem pijaka określa się również osoby uzależnione od alkoholu, które dodatkowo pozostają w kryzysie bezdomności.

Pijak czy alkoholik? Poznaj różnice między tymi terminami i tym, co się za nimi kryje.

Kim jest alkoholik?

Alkoholik to osoba, która cierpi z powodu choroby alkoholowej, czyli uzależnienia od alkoholu. Uzależnienie charakteryzuje się silnym pragnieniem alkoholu, brakiem kontroli nad jego spożyciem i negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi, społecznymi i zawodowymi związanymi z nadmiernym spożywaniem trunków nisko lub wysokoprocentowych.

Osoba uzależniona od alkoholu doświadcza zarówno fizycznej, jak i psychicznej zależności od alkoholu. Oznacza to, że organizm alkoholika przyzwyczaja się do obecności alkoholu, co z kolei powoduje, że osoba musi spożywać go w większych ilościach, aby osiągnąć ten sam efekt i uniknąć nieprzyjemnych objawów odstawienia / abstynencji.

Alkoholizm rozwija się w czterech fazach: wstępnej, ostrzegawczej, krytycznej i przewlekłej. W zależności od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej, alkoholik może mieć coraz większe problemy z kontrolowaniem ilości spożywanego alkoholu, mimo bycia świadomym konsekwencji nadmiernego picia. Alkoholik jest narażony na Osoba uzależniona na wiele szkodliwych skutków dla zdrowia, takich jak uszkodzenie wątroby, układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia psychiczne oraz problemy w relacjach z bliskimi i w pracy.

Kim jest pijak?

Pijak to osoba, która często i nadmiernie spożywa alkohol, ale niekoniecznie jest uzależniona od alkoholu. Może to być osoba, która spożywa dużo alkoholu w krótkim czasie podczas różnego rodzaju imprez i spotkań okolicznościowych. Mianem pijaka potocznie określa się również osobę pijaną, która nie panuje nad swoim zachowaniem i/lub pozostaje w kryzysie bezdomności.

Cechą charakterystyczną pijaństwa jest brak stałego wzorca picia: Pijak może spożywać duże ilości alkoholu w jednym dniu lub podczas dowolnego spotkania, ale nie musi towarzyszyć mu regularne picie w codziennym życiu. W przeciwieństwie do alkoholika, pijak może być w stanie kontrolować ilość i częstotliwość spożywanego alkoholu w innych okolicznościach - poza nadmiernym piciem w konkretnej sytuacji.

Nadmierne spożywanie alkoholu przez pijaka może prowadzić do krótkoterminowych negatywnych skutków, takich jak nietrzeźwość i utrata kontroli nad zachowaniem, to niekoniecznie musi prowadzić do długoterminowych problemów zdrowotnych i społecznych związanymi z uzależnieniem od alkoholu.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Alkoholik a pijak różnica

Różnica między alkoholikiem a pijakiem polega na obecności uzależnienia od alkoholu w przypadku alkoholika, podczas gdy u pijaka mamy najczęściej do czynienia wyłącznie z nadmiernym spożyciem alkoholu (bez uzależnienia). Ważne jest jednak zrozumienie, że regularne i nadmierne spożywanie alkoholu zawsze może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i społecznych!

Pijak a alkoholik - leczenie uzależnienia

Regularne i nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do uzależnienia. Choroba alkoholowa rozwija się stopniowo, najczęściej w czterech następujących po sobie fazach: prealkoholowej (wstępnej), ostrzegawczej, krytycznej (ostra faza alkoholizmu) i przewlekłej. Osoby nadużywające alkoholu i znajdujące się w fazie prealkoholowej lub ostrzegawczej dość często określane są mianem pijaków. Najczęściej oznacza to, że problem nadmiernego spożycia alkoholu jest bagatelizowany, co niestety zwiększa ryzyko rozwoju zaawansowanych stadiów choroby.

Należy pamiętać, że już pierwsza faza jest sygnałem do podjęcia środków zapobiegawczych, dzięki którym możliwe będzie powstrzymanie rozwoju choroby alkoholowej! Prywatny ośrodek leczenia uzależnień WANT oferuje kompleksowe wsparcie osobom uzależnionym od alkoholu, bez względu na poziom zaawansowania choroby alkoholowej. Stacjonarnie przeprowadzana jest bezpieczna detoksykacja alkoholowa, po której osoba uzależniona może skorzystać ze stacjonarnego programu terapeutycznego. Terapia alkoholowa prowadzona jest w ramach turnusów trwających od 2 do 6 tygodni, a jej celem jest trwałe zerwanie z nałogiem i wypracowanie narzędzi do radzenia sobie z kryzysami, które mogą pojawić się w przyszłości.

Sprawdź, jaka jest cena leczenia uzależnienia w klinice WANT.

Podsumowanie

Jaka jest różnica pomiędzy alkoholikiem a pijakiem? Oba określenie odnoszą się do osób spożywających alkohol. W przypadku alkoholika mamy do czynienia z uzależnieniem, czyli chorobą alkoholową. Termin "pijak" ma wydźwięk pejoratywny i odnosi się przede wszystkim do osób nadużywających alkoholu i / lub aktualnie będących pod jego wpływem, ale niekoniecznie uzależnionych.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button