POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

Alkohol a sen – jaki jest wpływ alkoholu na sen?

Alkohol najpierw działa na nas pobudzająco, a potem powoduje gwałtowny przypływ znużenia, zmęczenia i poczucie senności. Właśnie dlatego wiele osób borykających się z bezsennością uznaje, że wypicie przed snem lampki wina czy kilku piw to dobry pomysł. Niestety, jakość snu po alkoholu jest fatalna a rano czujemy się rozbici. Dodatkowo jeśli mamy niezbyt szybki metabolizm alkoholu, po zaordynowaniu sobie wieczorem takiego "leku nasennego" nie powinniśmy rano siadać za kierownicą.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jaki jest wpływ alkoholu na sen?
 • Dlaczego nie mogę spać po alkoholu?
 • Skąd się biorą dziwne sny po alkoholu?

Piwo przed snem - czy to dobry pomysł?

Już wiesz, że alkohol przed snem to nie jest dobry pomysł. Owszem, jeśli jesteś nadmiernie pobudzony albo zbyt zestresowany, wino, piwo i każdy inny trunek z procentami szybko cię "zetnie". Ale to nie będzie krzepiący, efektywny sen.

Alkohol zaburza i dezorganizuje poszczególne fazy snu

Aby nasz nocny wypoczynek był efektywny, czyli umożliwiał zregenerowanie się mózgu i całego organizmu, większą część snu powinien stanowić sen wolnofalowy (Slow Wwave Sleep - SWS), czyli głęboki i kojący sen fazy NREM (Non Rrapid Eye Movement). W prawidłowo zbilansowanym nocnym wypoczynku osób dorosłych faza NREM zajmuje ok.75% czasu, a faza REM (Rapid Eye Movement), czyli ta, w której szybkie ruchy gałek ocznych świadczą o tym, że coś nam się śni, około 25% czasu snu. Epizody snu REM powtarzają się co 90 minut i trwają od 5 do 30 minut.

Alkohol sprawia, że:

 • szybko zasypiamy, ale po 2-3 godzinach gwałtownie się wybudzamy i nie jesteśmy w stanie zasnąć ponownie;
 • wzrasta ilość pożądanego snu wolnofalowego, ale równocześnie zwiększa się aktywności fal alfa w mózgu, które podczas snu fizjologicznego (nieindukowanego alkoholem) w ogóle nie występują - sprawia to, że sen jest mniej regenerujący;
 • sen jest płytszy, niespokojny; często pojawiają się koszmarne sny;
 • mogą pojawić się zaburzenia oddychania, bezdech senny oraz zaburzenia rytmu serca.

Dlaczego dziwne sny po alkoholu przydarzają się tak często?

Rozregulowany rytm dobowy oraz zaburzone fazy snu sprawiają, że częściej doświadcza się koszmarów oraz dziwacznych realistycznych snów, które dodatkowo przyczyniają się do poczucia rozbicia i niepokoju.

Dziwne sny po alkoholu pojawiają się zarówno u osób pijących doraźnie, jak uzależnionych. Nie omijają też pacjentów w trakcie terapii.

Potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich?
Koniecznie skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień. Pomożemy!

Bezsenność po alkoholu - przyczyny

Jak łatwo zauważyć, nasenne działanie alkoholu jest pozorne - jego spożycie przed snem pomaga na jakiś czas "wyłączyć mózg", ale nie pomaga w zapadnięciu w efektywny, regenerujący sen. Jeśli zdefiniujemy bezsenność jako sytuację, w której człowiek śpi zbyt krótko w stosunku do swoich potrzeb, ma trudności z zasypianiem albo utrzymaniem snu oraz boryka się z przedwczesnym budzeniem, co prowadzi do pogorszenia jego funkcjonowania psychicznego i fizycznego, możemy uznać alkohol za jedną z przyczyn bezsenności.

Warto również mieć świadomość, że problemy ze snem i bezsenność mogą pojawić się w przebiegu zespołu abstynencyjnego u osób podejmujących terapię. Terapia alkoholowa pozwala uwolnić się ze szpon nałogu, a naprzemienne fazy bezsenności oraz snu pełnego koszmarów należy traktować jako jej nieodłączny element, który ustępuje z czasem. Z drugiej strony trzeba brać pod uwagę to, że osoby leczące się z alkoholizmu i cierpiące na bezsenność częściej zgłaszają występowanie głodów alkoholowych. Niezbędne jest wówczas włączenie leczenia farmakologicznego, które obniża nasilenie przymusu picia.

Zawalcz o spokojny i efektywny sen - terapia alkoholizmu naprawdę pomaga

Przejście kompleksowej terapii alkoholowej wymaga pobytu w ośrodku odwykowym. Jeśli zależy Ci na dyskrecji, doskonałych warunkach pobytu, współpracy z doświadczonymi i empatycznymi terapeutami oraz lekarzami, doskonałym rozwiązaniem jest prywatny ośrodek leczenia uzależnień.

Do najlepszych w kraju placówek należy ośrodek WANT. Co ważne, detoks alkoholowy wykonywany jest poza ośrodkiem w sprawdzonej klinice, dlatego w placówce nie ma osób z silnymi objawami odstawienia. Wszyscy pacjenci objęci opieką terapeutyczną mogą korzystać z:

 • zajęć rekreacyjnych (sala gimnastyczna, sucha sauna, siłownia, rowerek stacjonarny, orbitrek, pingpong, spacery),
 • filmoterapii,
 • wykładów terapeutycznych i pracy w grupach zadaniowych,
 • warsztatów umiejętności społecznych.

Jak długo organizm oczyszcza się z alkoholu, tak długo pacjenci ośrodka WANT mogą liczyć na wsparcie lekarza toksykologa, a po detoksie od razu podejmują terapię psychologiczną, dzięki której są w stanie odzyskać panowanie nad swoim życiem i nałogiem.

Sprawdź cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień WANT i jak najszybciej podejmij decyzję o leczeniu.

Jak alkohol wpływa na sen - podsumowanie

Alkohol nie jest środkiem nasennym i nigdy nie wpływa korzystnie na jakość snu. Zarówno pity doraźnie, jak w przebiegu choroby alkoholowej, czyli uzależnienia, zaburza i dezorganizuje poszczególne fazy snu, przyczynia się pojawiania się niebezpiecznych dolegliwości somatycznych (bezdech senny, zaburzenia rytmu serca, uderzenia gorąca itd.) oraz koszmarów. Zasypianie po alkoholu nigdy nie kończy się spokojnym i efektywnym snem.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button