POMAGAMY JUŻ 10 LAT - ZAUFAŁO NAM 1200 OSÓB
100 PROCENT GWARANCJI PROFESJONALNEJ TERAPII

12 kroków alkoholika – na czym polega program

12 kroków alkoholika to zasady działania stworzone dla osób uzależnionych, by pomóc im zerwać z nałogiem. Program jest bardzo skuteczny, trzeba jednak stosować się do zasad i systematycznie pracować nad sobą.

Terapia osoby uzależnionej ma na celu skutecznie pomóc jej uwolnić się od nałogu. Leczenie powinno odbywać się w ośrodku pod okiem specjalistów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, aby wspierać pacjentów. Terapia ma na celu uświadomić choremu, że ma on problem, nad którym stracił kontrolę i wskazać mu metody, dzięki którym nauczy się skutecznie walczyć z pokusą.


 

Chcesz zapisać się na terapię alkoholową?
Skontaktuj się z nami, postaramy się dobrać dla Ciebie najwłaściwszy okres terapii alkoholowej w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Co to jest grupa AA?

Leczenie uzależnienia to długi i trudny proces, który wymaga ciężkiej pracy nad sobą. Grupa Anonimowych Alkoholików to grupa wsparcia, która pomaga choremu uporać się z nałogiem. Do grupy AA należą osoby uzależnione od alkoholu, które podczas spotkań dzielą się swoimi doświadczeniami i udzielają sobie wsparcia. Podstawą działania grupy jest właśnie anonimowość. Na spotkaniach nie sprawdza się listy obecności, ponieważ nie istnieje nawet oficjalny spis członków. Anonimowi Alkoholicy posługują się jedynie swoimi imionami, a nazwiska pozostają owiane tajemnicą.

12 kroków alkoholika

Na czym polega program 12 kroków alkoholika?

Program 12 kroków alkoholika to zbiór porad i sugestii, który stworzyli Anonimowi Alkoholicy na podstawie własnych doświadczeń. Wskazówki są więc bardzo skuteczne i mogą pomóc choremu pokonać uzależnienie. Na czym polega program?
Kiedy chory uświadomi już sobie swój problem z alkoholem, powinien sporządzić listę czynników (np. miejsc i sytuacji), które powodują, że czuje on potrzebę sięgnięcia po alkohol. Następnie powinien on poprosić bliskich, aby pomogli mu unikać krytycznych sytuacji i popracować nad kolejną listą. Powinny znaleźć się na niej imiona osób, które również ucierpiały z powodu uzależnienia chorego i którym chciałby on wynagrodzić wyrządzone krzywdy. Będą to zapewne najbliżsi – żona, mąż, dzieci, rodzice, przyjaciele.
Najtrudniejszy jest pierwszy krok, czyli zaakceptowanie swojej bezsilności wobec nałogu i przyznanie się przed samym sobą, że jest się uzależnionym od alkoholu. Alkoholicy zazwyczaj długo nie dostrzegają swojego problemu twierdząc, że nie potrzebują pomocy. To jest najważniejszy i największy krok w walce z chorobą. Kiedy już uda się przezwyciężyć blokady i wykonać ten ruch, będzie coraz lepiej. Wtedy już łatwiej będzie zaakceptować swoją słabość, dostrzec błędy i rozpocząć pracę nad sobą, by zamknąć ten rozdział swojego życia. Ostatnim krokiem, który pozwoli rozliczyć się z przeszłością to niesienie pomocy innym osobom uzależnionym.

12 kroków alkoholika

1. Przyznać się przed samym sobą, że problem istnieje i utraciło się kontrolę nad alkoholem i własnym życiem.
2. Uwierzyć, że istnieje siła, która uzdrowi i pomoże odzyskać równowagę w życiu.
3. Postanowić, że powierza swoje życie Bogu.
4. Zrobić solidny rachunek sumienia.
5. Wyznać Bogu, sobie i ludziom, na czym polegały przewinienia i błędy.
6. Okazać gotowość do współpracy w walce z nałogiem.
7. Prosić Boga o usunięcie braków i niedostatków z życia.
8. Sporządzić listę osób, którym uzależnienie wyrządziło krzywdę.
9. Zadośćuczynić krzywdy osobom, które cierpiały przez nałóg.
10. Kontynuować rachunek sumienia.
11. Doskonalić więzi z Bogiem poprzez medytację i modlitwę, prosić o siłę, aby zaakceptować i wypełnić Jego wolę.

Psychoterapia, grupa AA i program 12 kroków alkoholika stwarzają odpowiednie warunki, aby osoba uzależniona dokonała najważniejszej zmiany w swoim dotychczasowym życiu.

Potrzebujesz pomocy? Nasz prywatny ośrodek leczenia uzależnień jest właśnie dla Ciebie.

O autorze

mgr Waldemar Wantoch-Rekowski

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”, od 20 lat pomagający osobom uzależnionym. Ukończył studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień w Warszawie. Odbył staż kliniczny oraz superwizje w WOTUW Stanomino i brał udział w wielu kursach i terapiach dla osób uzależnionych. W 2008 roku zaczął tworzyć Poradnię Leczenia Uzależnień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a w 2013 roku, powołał do życia ośrodek terapii uzależnień „WANT”.

 

 

Call Now Button